ratsutus3.jpg

Vaihtoehdot

Otamme hevosia ratsutukseen tallillemme eri tavoilla. Suurin osa hevosista on täysihoidossa ja ratsutuksessa niin, että omistajat eivät osallistu hevosensa koulutukseen itse. He käyvät halutessaan katsomassa hevosen edistymistä tai saavat videoita siitä.  Joskus omistajat käyvät itse tunneilla hevosillaan.

Osa ratsutettavista asuu tallillamme täysihoidossa, omistaja huolehtii hevosen liikunnasta muuten ja ratsutamme/kilpailutamme hevosia tarpeen mukaan.

Osa ratsutettavista hevosista asuu lähiseudulla, omistajat tuovat hevosensa käymään ratsastettavana.

Jotta koulutus tuottaa hevoselle ja omistajalle halutun tuloksen, kannattaa toiveista keskustella avoimesti. 

Suurin osa hevosasiakkaistamme on 3-4-vuotiaita ratsuhevosia, jotka sisäänratsastetaan tai peruskoulutetaan. Koulutusjakson päätteeksi omistajan kannattaa ratsastaa hevostaan tallillamme ja saada ohjeita tulevaisuuteen. Näin varmistumme, että hevosen palatessa kotiinsa, omistaja tietää miten sen kanssa on toimittu ja mitä se osaa. Otamme ratsastukseen hevosia myös lyhytkestoisesti  esimerkiksi  omistajan loman ajaksi.